T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2022 YILI NİSAN AYI FAALİYETLERİMİZ

Yayın Tarihi : 18.5.2022

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet ÇİÇEK, 2022 yılı Nisan ayı içerisinde yapılan faaliyetleri açıkladı. Yapılan faaliyetler özet olarak;

 

Bitkisel Faaliyetler

Organik Tarım Birimi Toplantısı Düzenlendi.

2022 yılının 2. organik tarım birimi toplantısı düzenlenerek organik tarım ile ilgili konular değerlendirilmiştir.

 

Düzce İlinde Çeltik  (Oryza sativa) Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi Kapsamında 39.320 Kg Sertifikalı Çeltik Tohumu Dağıtıldı.

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarafından Desteklenen, 2022 Yılı Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projeleri arasında yer alan, İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan "Düzce İlinde Çeltik (Oryza sativa) Yetiştiriciliğinin Artırılması ve Coğrafi İşaretli Konuralp Pirincine Katkı Projesi" kapsamında Merkez İlçede 45 üreticiye 33.440 kg, Çilimli İlçesinde 22 üreticiye 5.880 kg olmak üzere toplam 67 üreticiye 39.320 kg sertifikalı çeltik tohumu dağıtılmıştır.

 

Düzce İlinde Genç Çiftçilerimiz İle Birlikte Yerli Barbunyada Yenilikçi Uygulamaların Aktarılması Projesi Kapsamında 270 Kg Sertifikalı Barbunya Tohumu Dağıtıldı.

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarafından Desteklenen, 2022 Yılı Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projeleri arasında yer alan, İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan Genç Çiftçilerimiz İle Birlikte Yerli Barbunyada Yenilikçi Uygulamaların Aktarılması Projesi kapsamında İlimiz Merkez ve İlçelerinde 27 üreticiye toplam 270 Kg sertifikalı oturak barbunya tohumu dağıtılmıştır.

 

Düzce İli Çeltik Üretimi Alt Yapısının Geliştirilmesi Projesi Kapsamında alınan Çeltikte Lazerli Tesviye Aracının Kullanımını Göstermek Amacıyla Demonstrasyon Düzenlendi.

İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Düzce İli Çeltik Üretimi Alt Yapısının Geliştirilmesi Projesi Kapsamında %100 Bakanlık katkılı olarak alınan Lazerli Tesviye aracının kullanımının gösterilmesi amacıyla çeltik üreticilerimize yönelik demonstrasyon yapılmıştır.

 

Bayilerimiz Denetlendi.

İlimiz Merkez ve İlçelerde bulunan Tohum, Bitki Koruma Ürünleri, Tarım Alet- Makine ve Gübre Bayilerinin denetimine devam edilmiştir.

 

İlimiz Merkez İlçesinde İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Denetimleri Yapıldı.

İyi tarım uygulamaları ve organik tarım denetimleri kapsamında satış yerleri ve müteşebbis denetimleri yapılmıştır.

 

Fındık Entegre Mücadele çalışmalarına devam edildi.

Üreticimize uygun çeşit seçimi, tekniğine uygun dikim, fındık hastalık ve zararlıları, hasat konularında eğitimlere ve yerinde kontrollere devam edilmiştir.

 

Örtü altı Entegre Mücadele kapsamında seralar incelendi.

Seralarda yetiştirilen ürünler incelendi, tespit edilen hastalık ve zararlılara bitki koruma ürünleri tavsiye edilmiştir.

           

Mısır Entegre Mücadele çalışmalarına devam edildi.

Üreticimize uygun çeşit seçimi, tekniğine uygun ekim, mısır hastalık ve zararlıları, hasat konularında eğitimlere ve yerinde kontrollere devam edilmiştir.

 

Fidan Pazar Satış Kontrolleri Yapıldı.

Pazar yerlerindeki fidan satışları, teknik personeller tarafından kontrol edilmiştir.


Çayır Mera ve Yem Bitkileri

Meralarda otlatma planı takip edildi.

İlimizdeki meraların otlatma planına uygun olarak otlatılıp otlatılmadığının belirlenmesi amacıyla meralar incelenmiştir.

 

Yem bitkileri kontrollerine devam edildi.

İlimizde ekilişi yapılan yem bitkilerinin hasat kontrolleri yapılmıştır.

 

Hayvancılık Faaliyetleri 

Hayvan hastalıkları ile mücadele;

2022 yılı Nisan ayı içerisinde, 43 köyde 16.777 adet büyükbaş hayvana proje kapsamında Şap aşısı 10 köy 3 mahallede 287 adet büyükbaş hayvana sığır brusellozu, 3 köyde 250 adet küçükbaş hayvana koyun keçi vebası aşısı,179 adet koyun keçi brusellozu,30 köy 4 mahallede 767 köpeğe kuduz aşısı uygulanmıştır.

Hayvan pazarının açık olduğu Perşembe günlerinde hayvan pazarı içerisinde rutin denetimler yapılmış olup herhangi bir bulaşıcı hastalığa rastlanmamış ayrıca hayvan pazarındaki İl dışı hayvan nakil işlemleri de yapılmıştır.

İlimizde meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 26 adet ısırık vakası için köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alınmış ve müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmemiştir.

 

Hayvanların tanımlanması çalışmaları;

İlimizdeki 2.262 adet büyükbaş ve 634 adet küçükbaş hayvana kulak küpesi takılmıştır.

 

 Hayvan ve hayvansal ürün işlemleri;

İlimizden diğer illere Veteriner Sağlık Raporu ile 47 adet büyükbaş hayvan, 10 adet küçükbaş hayvan, 212 kanatlı sevk ile 3.393.370 adet kanatlı sevki yapılmıştır. İlimizden diğer illere 42.302 kg karkas et ve 58.000 kg salyangoz sevki yapılmıştır.                       

İlimizde mevcut 2 kesimhanede kesimi gerçekleştirilen 264 adet büyükbaş hayvanın kesim öncesi ve kesim sonrası muayeneleri yapılarak 79.930 kg sağlıklı etin tüketime sunulması sağlanmıştır.

 

Hayvancılık Desteklemeleri;

2021 yılı Ekim-Aralık Dönemi Çiğ süt desteklemesi kapsamında 80 üreticiye 1.353 ton süt için toplam 198.370 TL destekleme işlemi gerçekleştirilmiştir.

2021 yılı Islah Amaçlı Süt İçerik Analiz Desteklemesi kapsamında 2 yetiştiriciye 88 büyükbaş hayvan için toplam 8.800 TL destekleme işlemi gerçekleştirilmiştir.

 

Su Ürünleri Faaliyetleri

İlimiz genelinde Nisan ayı içinde; 26 perakende ve iç su denetimi, 18 adet amatör balıkçılık belgesi düzenlenmiştir.

 

Gıda ve Yem Kontrol Faaliyetleri

700 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirilmiştir.

Nisan ayı içerisinde il genelinde faaliyet gösteren; gıda üretim, satış ve toplu tüketim işyerlerinde 676, yem satışı yapan işyerlerinde 24 olmak üzere toplam 700 adet denetim yapılmıştır.

Alo Gıda 174 hattına gelen 16 şikâyet incelenmiş olup, olumlu sonuçlanmıştır.

 

47 adet gıda ve yem numunesi alınmıştır. 

Gıda İhracatı için 31, izleme vb. programlar için 10 adet, yem izleme programları için ise 6 adet olmak üzere toplam 47 adet numune alınmıştır.  Alınan ihracat numunelerinin tamamının analiz sonuçları ile izleme vb. nedenlerle alınan numunelerin gelen 13 tanesinin sonuçları uygun çıkmıştır.

 

Gıda ve Yem İşletmelerine 58 adet kayıt belgesi verilmiştir.

Gıda İşyerlerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik gereği başvuran gıda iş yerlerinden 58' ine işletme kayıt belgesi verilmiştir.

 

İhracat İşlemleri

İlimizdeki ihracatçı firmaların başvurusu üzerine; Nisan ayı içerisinde ihraç edilen 1.279 ton 591 kg fındık ve ürünleri için 84 adet, 1.559 ton 106 kg diğer gıda maddeleri için 63 adet, 2.066 ton 998 kg orman ürünleri için 94 adet olmak üzere toplam; 4.905 ton 695 kg ürün için 241 adet ihracat sertifikası düzenlenmiştir.

 

Kırsal Kalkınma ve Tarımsal Altyapı Faaliyetleri

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi:

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında geçmiş etaplarda tamamlanan 3 projenin 6 aylık rutin kontrollerine devam edilmiştir.

Kırsal Kalkınma Desteklemeleri Uzman Eller Projesi 2022 yılında Proje başvurusunda bulunan ve evrakları uygun görülen 9 yatırımcının isimleri Bakanlığa gönderilmiştir.

14.2 Etap Kırsal Kalkınma Destekleri Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar kapsamında sözleşme imzalamaya hak kazananlara resmi yazı yazılarak tebligatlar yapılmıştır.

Kırsal Ekonomik Altyapı kapsamında hak kazananların listesi askıya çıkarılmıştır.

 

Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Yatırımları

Arıcılık Yatırımlarının desteklenmesi kapsamında verilen makine ekipman takip kontrolleri yapılmıştır.

 

Küçükbaş, Büyükbaş Hayvancılık Makine Ekipman Desteklemeleri

Küçükbaş, Büyükbaş Hayvancılık Makine Ekipman Desteklemeleri kapsamında verilen makine ekipman takip kontrolleri yapılmıştır.

 

Üretici Örgütü Çalışmaları

İlimizde bulunan S.S. Yeniyurt ve Yunusefendi T.K.K.'lerini Bayan Ortaklarına Kooperatifçilik, Aile İçi İletişim Teknikleri, Hayvancılık Desteklemeleri, Taryat ve Kırsal Kalkınma Yatırım Desteklemeleri anlatılmıştır.

 

 

Arazi satışları ile ilgili işlemler gerçekleştirilmiştir

2022 yılı Nisan ayında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 129 adet parselin satışı, 240 adet intikal, 1 adet ifraz ve 3 adet yapı izinlendirme işlemi sonuçlandırılmıştır.

Tarımsal kaynaklı nitrat kirliliğin önlenmesi projesi kapsamında yeraltı ve yerüstü su kaynaklarında belirlenen istasyonlardan 17 adet numune alınmıştır.

 

Dijital Tarım Pazarı (DİTAP)

İlimizde üreticilerimiz ve alıcı firmaların dijital ortamda buluştukları ve ürünlerini kolaylıkla pazarlayabildikleri Dijital Tarım Pazarı kapsamında kayıt ve tanıtım çalışmaları yapılmıştır.

 

Ürün Gelişme Durumları Takip Edildi

Tarımsal Kuraklık çalışmaları kapsamında İlimizde Nisan ayına ait Ürünlerin gelişme durumlarını takip edilerek Bakanlığa ve ilgili araştırma enstitülerine bildirilmiştir.

 

Doğal Afet Zararı Tespiti Yapıldı

İlimizde Nisan ayında Köprübaşı Ömerefendi köyünde Sel-Su Baskını afeti meydana gelmesi nedeniyle, Müdürlüğümüzce ilimizde doğal afetlerden zarar gören çiftçiler ile ilgili gerekli işlemler yapılarak TARSİM Sakarya Bölge Müdürlüğüne ve Düzce İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne bilgileri gönderilmiştir.

 

İstatistik Bilgi Sistemi (İBS)

İlimiz Merkez ve İlçelerinde istatistik çalışmaları kapsamında 2022 yılı 1. dönem bitkisel üretim istatistikleri derlenerek sistem kayıtları gerçekleştirilmiştir.

 

Zarar Ziyan Tespitleri

Zarar ziyan, şikâyet vs. ile ilgili çiftçilerimizin talep ettikleri durumlar yerinde incelenerek tutanak ve rapor haline getirilerek kendilerine bilgi verilmiştir.

 

Bilgi Belge İsteme

Mahkeme ve diğer kurumlardan Nisan ayı içerisinde talep edilen bilgi ve belgeler düzenlenerek gönderilmiştir.

 

Tarım Ürünleri Fiyat İzleme Sistemi (TÜFİS)

Bakanlığımız tarafından tarım politikasının planlanması ile maliyet ve satış fiyatlarının sağlıklı tespitinin yapılabilmesi için oluşturulan Tarımsal Ürün Fiyat İzleme Sistemi ( TÜFİS ) kapsamında İl ve ilçe sistem sorumluları tarafından haftada iki gün olarak zincir/yerel market, komisyoncu ve üreticilerden alınan verilerin sisteme girişleri yapılmaktadır.

Bu amaçla market fiyat izleme kapsamında 98 ürün, üretici fiyat izleme kapsamında 5 ürün, komisyoncu fiyat izleme kapsamında 55 ürüne ait verilerin girişi yapılmıştır.