T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

LİDER ÇOCUKLAR TARIM KAMPINDA

Yayın Tarihi : 27.5.2022

Bakanlığımız tarafından çocuklarımızın tarım, doğal yaşam ortamları ve bu ortamların yok olmasının insan hayatına etkileri, doğa dostu üretim, ekolojik tarım, endemik canlıların korunması vb. konularında bilgilendirme amacıyla 2015 yılından bu yana "Lider Çocuk Tarım Kampı" adı altında etkinlikler düzenlenmektedir.

 

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet ÇİÇEK, "Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz tarafından İlimizde her yıl "Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinliği gerçekleştirilmekte, çeşitli faaliyetler, oyunlar ve yarışmalar düzenlenerek belirlenen temaya dikkat çekilmektedir. Bakanlığımız tarafından bu yılın teması "Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği" olarak belirlenmiştir" dedi.

 

Düzenlenen kamp kapsamında ilk gün  Düzce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği okulundan gelen 4. sınıfta eğitim gören 25 öğrenciye,  İl Müdürlüğü yemekhanesinde İl Müdürümüz Necdet ÇİÇEK'in açılış konuşması ve kahvaltı ikramının ardından balıkçılık ve su ürünleri konularında bilgilerini artırmak, su ürünleri ve su kaynaklarını tanıtmak, su ürünleri tüketiminin beslenmemizdeki önemi ve balık türlerini tanımalarını sağlamak, kaybolmakta olan türlere karşı doğa ve çevre bilincinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla İlimiz Akçakoca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde görevli Su Ürünleri Mühendisleri tarafından eğitim verildi.

 

Akçakoca Limanında gırgır teknesinde balık ağlarının tamiri ile uğraşan balıkçılardan balıkların nasıl avlandığı, balık ağlarının nasıl tamir edildiği konularında bilgi alındı.  SAGET-30 Komutanlığı ziyaret edilerek çocuklara Sahil Güvenlik hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

Kaynaşlı Dipsizgöl Çamlıpınar Göleti'nde Düzce Amatör Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği tarafından olta balıkçılığı, balık türleri, avlanma yasakları vb. konularda yapılan bilgilendirme ve çocuklara deneyimlerinin aktarılmasının ardından çeşitli oyun/etkinlikler ile ikinci günün programı sona erdi.

 

Etkinliğin son gününde Gölyaka'da bulunan Altındere Alabalık Üretim İşletmesi ziyaret edilerek işletme hakkında bilgiler verildi. Gölyaka Kültürpark' da "Ben Bir Balık Olsam" konulu resim yarışması düzenlenerek dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verildi. Oynanan oyunların ardından etkinliğe katılan öğrencilere katılım belgeleri verildi.

 

Her öğrenciye birer tane süs balığı hediye edilmesinin ardından program sona erdi.