T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SÜT HAFTANIZ KUTLU OLSUN

Yayın Tarihi : 6.6.2022

Birleşmiş Milletler "Uluslararası Sütçülük Federasyonu" 1956 yılından itibaren;   1 Haziranı kapsayan haftayı "Süt haftası"  olarak ilan etmiş ve tüm üye ülkelerde kutlanmasını kararlaştırmıştır. Bu doğrultuda; 1991 yılından beri Ülkemizde de; caddelere toplumu bilgilendirici afişler asmak, okullarda süt ürünlerinin beslenmedeki önemini anlatmak vb şekilde   kutlanmaktadır.

Süt Haftasının temel amacı; süt ve süt mamullerinin her yaştaki insan beslenmesindeki önemini topluma anlatmak ve bu ürünlerin tüketimini arttırarak daha sağlıklı bir toplum oluşturma şeklinde özetlenebilir.

Bir gıdanın besin değeri, vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereksinim duyduğu besin öğeleri içeriği ile ölçülür. Süt, bileşiminde 85 dolayında farklı besin öğesi bulunan çok önemli bir gıdadır.

Süt ve süt ürünleri; insanın tüm hayatı boyunca yeterli ve dengeli beslenmesinde ve zihinsel gelişimde çok önemli rol oynayan; hayvansal kaynaklı protein, yağ, laktoz ile başta; B2 ve B12 vitaminleri ile diş ve kemik oluşumu ile    vücut gelişimi, şeklinin oluşması    ve fonksiyonlarını düzenleyen temel taşı olan kalsiyum ve fosfor elementlerini bünyesinde bulundurması nedeni ile; temel bir gıda maddesidir.

 Yeterli ve dengeli beslenebilmek için günde; çocuk, anne ve yaşlıların bir, yetişkinlerin ise yarım litre süt tüketmeleri gerektiği halde   yıllık kişi başı Ülkemizde; yaklaşık 40 litreyi geçmemekte iken gelişmiş ülkelerde 139 litreye ulaşmaktadır.

Süt çok önemli ve değerli besin olduğu için; mikropların hücumuna uğrar ve hızla çoğalarak   bozulmasına sebep olurlar. İş bu mikrobik bozulmayı en aza indirebilmek için; her alanda temizliğe azami dikkat edilmesi, sağımın öncelikle makine yapılması, sağılan çiğ sütün en kısa sürede 4 C'ye soğutulması veya 72 derecede 15 saniye kaynatılıp,  4-6 saat içinde  mayalanma ılıklığında işlenerek elde edilen süt ürünlerinin  4-7 C soğuk ortamda saklanması gerekmektedir.

Tüketicilerin;  güvenilirliği  şüpheli sokak sütlerini almaması, birer gönüllü gıda denetçisi gibi hareket ederek; ambalajsız, sokakta açıkta satılan, etiketsiz; üreticisi, markası ve gıda kayıt belgesi olmayan firmalara ait ürünleri satın almamaları, ürünlerin son tüketim tarihlerinin geçmemiş olması  ile ambalajlarının sağlam  ve şişmemiş olmasına dikkatle  kontrol edilmesi  ve gıda ile ilgili her türlü şikayetlerini 174 ALO GIDA veya 0501 174 0 174 Whatsapp  gıda ihbar hattına bildirmeleri ve  "Sağlığınız için, her gün süt içmeyi  ve süt ürünü tüketmeyi ihmal etmeyiniz!" tavsiyesinde bulunuldu.