T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İÇ SULARDA SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞI BAŞLIYOR

Yayın Tarihi : 14.6.2022

15 Mart 2022 tarihinde başlayan av yasakları 15 Haziran 2022 tarihinde sona erecektir. 15 Haziran tarihinde başlayacak av sezonu boyunca genel amatör avcılık kuralları geçerli olacaktır. Amatör avcılık yapacak olan vatandaşlarımız sadece kanca takılı olta kullanabileceklerdir. Avcılıkta germe ağ, serpme ağ, tırıvırı, elektroşok, dinamit, torpil, sepet vb. av araçları kullanmak kesinlikle yasaktır. Ayrıca avlanan balığın boy sınırı en az ve bir kişinin avlayabileceği balık sayısı en fazla yayın balığında 90 cm ve 1 adet, sazan balığında ise 40 cm ve 5 adettir.

Amatör avcılık kurallarını ihlal eden vatandaşlara idari işlem uygulanacak olup, av araçlarına ve avladıkları su ürünlerine el konulacaktır.

İl Müdürü Necdet ÇİÇEK, iç su balığı av sezonunun tüm balıkçılarımıza hayırlı olması dileklerini ileterek, balıklarımızın gelecek nesillere aktarılabilmesi için göletlerimiz ile sulak alanlarımızın korunması gerektiğini ve su kaynaklarının korunması ile sürdürülebilir balıkçılık için konulan kurallara uyulması gerektiğini belirtti.