T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DÜZCE'DE KADINLAR KIZ KARDEŞİM PROJESİ İLE DAHA GÜÇLÜ

Yayın Tarihi : 14.6.2022

Kırsal alanda yaşayan ve kendi imkânlarıyla üretim yapan kadınların, sosyo-ekonomik güçlenmesine destek olunmasına yönelik Tarım ve Orman Bakanlığımızca 2021 yılında başlatılan ve bu yıl 10 ilde gerçekleştirilecek olan Kız Kardeşim Projesinin üçüncüsü  İlimizde gerçekleştirildi.

Düzce Ticaret Borsası konferans salonunda gerçekleştirilen eğitim projesinin açılış törenine,  İl Tarım ve Orman Müdürümüz Necdet ÇİÇEK'in ev sahipliğinde, Bakanlığımız Yayım ve Eğitim Daire Başkanı Nimet KALELİ, Düzce Belediye Başkan Vekili, Kurum İl Müdürleri, Üniversite Yetkilileri, Sivil Toplum Temsilcileri, Oda Başkanları,  üretici, girişimci, kooperatif üyesi kadınlar ve kurum personelimiz katıldı.

Program İl Müdürümüz Necdet ÇİÇEK'in açılış konuşmaları ile başladı. ÇİÇEK konuşmasında; 2022 yılı içerisinde 10 ilde uygulamaya konulan “Kız Kardeşim” projesine ilimizin de dâhil olmasından dolayı duyduğum memnuniyeti dile getirirken bugün gerçekleşecek eğitim programının ilimize ve kadınlarımıza hayırlı olmasını dilerim.

İlimiz coğrafi konumu ve ekolojik koşulları sayesinde ürün çeşitliliği ve miktarı yönünden tarımsal üretimde büyük bir potansiyele sahiptir. İlimizin önemli ürünleri fındık, mısır, buğday, çeltik ve kestane kabağıdır.

İlimiz genelinde Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı 29.000 çiftçi bulunmaktadır. Bunların %20’sini kadın çiftçilerimiz oluşturmaktadır.

Ülkemizde kadınların ve erkeklerin hemen hemen eşit sayıda istihdam edildiği tek sektör tarım sektörüdür. Aslında baktığımızda bütün tarımsal faaliyetlerin en başında kadınlarımız gelmektedir. Ülkemizin her köşesinde tarımsal üretimin ana üreticisi kadınlarımız olmuştur.

2016-2018 yılları arasında uygulanan “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında 587 genç çiftçimiz desteklenmiş olup bunların %65’lik kısmı olan 381 kadın çiftçimize desteklemelerle 11,5 milyon TL hibe desteği sağlanmıştır.

Yine 2020 yılında pilot il olarak seçilmiş olduğumuz “Uzman Eller Projesi” kapsamında desteklenen 25 projenin 10’u kadın girişimcilerimiz tarafından uygulanmıştır. Bu kapsamda kadın girişimcilerimize 1 milyon TL hibe desteği sağlanmıştır.

Geçen yıl müdürlüğümüzce uygulamaya konulan %75 hibe destekli “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında 118 projenin 54’ü kadın çiftçilerimize aittir.

Bu eğitimin ilimiz ve ülkemiz tarımına bereket ve hayırlar getirmesini temenni ederken, katılımlarınızdan dolayı da sizlere teşekkür ediyorum diyerek konuşmasını tamamladı.

            İlimizde tarımsal üretimde başarılarıyla öne çıkan kadın girişimci Sevil Gülsoy DÜZGÜN konuşmasında; 10 dönümlük arazide kudret narı, şeker otu, melisa, lavanta, ada çayı yetiştirerek hayal ettiklerini başarmanın mutluluğunu yaşadığını, tıbbi aromatik bitkilerden 50 nin üzerinde ürün yetiştirdiğini söyledi. Atölyeler ve kamplar düzenlediğinden bahsetti. Öğrencilere kendi eğitim atölyesinde uygulamalı eğitimler verdiğini söyledi.

Programa katılan Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığımızdan Yayım ve Eğitim Daire Başkanı Nimet KALELİ ise konuşmasında;

“Tarım ve Orman Bakanlığı olarak biz her zaman yanınızdayız. Desteklemelerde kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yapıyoruz hele bir de kooperatif kurduğunuz zaman bu ayrımcılığımız iki kat daha artıyor. Sizler buraya emek vererek geldiniz birlikte atacak çok adımımız var birlikte çalışacak çok konumuz var. Gücünüzün farkında olmanızı istiyorum. Biz burada hepimiz birbirimizin kız kardeşleri olarak birbirimize destek olalım. Kadın güçlü olduğu zaman yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Eğitime katıldığınız için çok teşekkür ederim. Yolunuz ve yolumuz açık olsun “ diyerek konuşmasını tamamladı.

Ardından İlimizdeki kadın girişimci, çiftçi, kooperatif üyesi 50  bayana Bakanlığımız ve HABİTAT Derneği uzmanlarınca ; Finansal Bilinç, Müşteri İlişkileri ve Satış, Mobil Fotoğrafçılık, Dijital Dünyada Güvenlik, Ürün Sunum ve Pazarlama Teknikleri, Sosyal Medyada Reklam ve Bilinirlik Artırma, Gıda Güvenilirliği ve Etiketleme konularında eğitimler verildi. Eğitim sonrası sertifikaları teslim edilerek tüm katılımcılar ile birlikte hatıra fotoğrafı çekimi gerçekleştirildi.