T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KURBAN HİZMETLERİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Yayın Tarihi : 5.07.2022

Toplumsal ve manevi değerlerimizin ön plana çıktığı Kurban Bayramı'nda kurbanlık hayvan satış yerlerinden sağlıklı hayvan temin edilmesi ve iller arası muhtemel salgın hastalıkların bulaşma ve yayılmasının önlenmesi önem arz etmektedir. İlimize diğer İllerden kurbanlık hayvan girişi yaklaşık 3.000 adet büyükbaş hayvan ve 1.000 adet küçükbaş hayvan olmak üzere toplamda 4.000 adet kurbanlık hayvanın giriş yapacağı, İlimizdeki mevcut hayvanlar ile birlikte yaklaşık 10.000 büyükbaş ve 3.000 adet küçükbaş hayvan kurbanlık olarak değerlendirilecektir. Bu bağlamda yoğunlaşacak olan hayvan hareketleri ve bu hareketlere bağlı olarak yaşanması muhtemel olumsuzlukların önüne geçebilmek amacı ile gerekli olan önlemler alınmış olup, işletmeler ve hayvan pazarında kontroller sıkı şekilde yapılmaktadır. Damızlık değeri bulunan dişi hayvanların hayvan pazarına sevki ve kesimi yasaktır.

 

Kurban seçimi ve alımı sırasındaki dikkat edilmesi gereken hususlar

- Dini ölçülere uygun olması

- Sağlıklı, besili olması, gebe olmaması

- Kulaklarının küpeli olması

- Büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunması

- Küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin olması

- Kurbanlık olarak seçilecek sığır ve mandalar 2 yaşını doldurmuş, koyun ve keçiler ise 1 yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilmelidir.

 

Kurban kesimi sırasındaki yasal yükümlülükler ve dikkat edilmesi gereken hususlar

- İl dışına gidecek veya İl dışından gelecek hayvanlar için, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden Veteriner Sağlık Raporu alınması gerekmektedir. Aynı İl içinde yapılacak büyükbaş hayvan nakillerinde Hayvan Pasaportunun, küçükbaş hayvan nakillerinde ise Nakil Belgesinin bulundurulması gerekmektedir.

- Kesilecek olan kurbanlığın küpeli ve kayıtlı olmasına dikkat edilmelidir. TÜRKVET'te kayıtlı hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerini https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr web sayfasından, Android ve IOS marketlerden akıllı telefonlara HaySag ve Türkvet mobil uygulamaları yüklenerek, e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Ayrıca hayvan sahiplerinin, kesilen hayvanlarını küpe numaraları ile birlikte İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine 7 (yedi) gün içinde bildirmeleri gerekmektedir.

- Kesimler ruhsatlı mezbaha ve kombinalarda veya Kurban Hizmetleri Komisyonları tarafından belirlenen geçici kesim yerlerinde Veteriner Hekim kontrolünde yapılacaktır.

- Vatandaşlarımızın cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimleri yasaktır.

- Kesim sırasında iç organlarda hastalık belirtisi olabilecek herhangi bir değişiklik görülürse mutlaka Veteriner Hekime danışılmalıdır.

- Kurban atıkları çöp varillerine ve gelişi güzel çevreye atılmamalı, kanalizasyon kanallarına dökülmemelidir. Çevre temizliği ve halk sağlığı açısından bu tür atıklar kalın poşetler ile çöpe atılmalı veya sokak hayvanlarının erişemeyeceği şekilde derin çukurlara gömülmelidir.   

İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet ÇİÇEK " Yetiştiricilerimizin Kurban Bayramını yakınları ve sevdikleriyle birlikte  huzur ve güven içerisinde gönül rahatlığıyla geçirmesi için Valilik koordinasyonunda Müdürlüğümüzce gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Bu duygularla Kurban Bayramı'nın ülkemize ve tüm dünyaya öncelikle barış, huzur ve istikrar getirmesini temenni ediyorum. Tüm Tarım sektörü çalışanlarının ve çiftçilerimizin Kurban Bayramı'nı tebrik ediyor, sağlık, mutluluk ve huzur içinde bir Bayram geçirmelerini diler, selam ve saygılarımı sunuyorum." dedi.

 

 

Linkler:

Tarım ve Orman Bakanlığı Küpe Sorgulama için tıklayınız...

2022 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ Tıklayınız...

Kurban Rehberi için tıklayınız...

Düzce Valiliği Kurban Hizmetleri Komisyonu Kararı için tıklayınız...

Kurban Bayramı Nöbet Çizelgesi için tıklayınız...

Düzce Merkez Kurban Kesim Yerleri için tıklayınız...

Akçakoca Kurban Kesim Yerleri için tıklayınız...

Cumayeri Kurban Kesim Yerleri için tıklayınız...

Çilimli Kurban Kesim Yerleri için tıklayınız...

Gölyaka Kurban Kesim Yerleri için tıklayınız...

Gümüşova Kurban Kesim Yerleri için tıklayınız...

Kaynaşlı Kurban Kesim Yerleri için tıklayınız...