T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TMO DÜZCE’DE KABUKLU FINDIK ALIMINA 22 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

Yayın Tarihi : 18.8.2022

Toprak Mahsulleri Ofisi 2022 yılı mahsulü kabuklu fındık alımına 22 Ağustos 2022 tarihi itibariyle Düzce Merkez, Çilimli ve Akçakoca Ekip Şefliklerinde başlayacaktır. Üreticilerimiz randevularını internet üzerinden alabileceklerdir.

ALIM MERKEZİEKİP AÇILIŞ TARİHİ
Düzce Ekip Şefliği22.08.2022
Çilimli Ekip Şefliği01.09.2022
Akçakoca Ekip Şefliği25.08.2022

 

TMO %50 Sağlam İç Fındık Esasına Göre 2022 Dönemi Kabuklu Fındık Müdahale Alım Fiyatları:

Grup AdıFiyat (TL/kg)
Giresun Kalite Kabuklu Fındıklar53,00
Levant Kalite Kabuklu Fındıklar52,00
Sivri Kalite Kabuklu Fındıklar51,00
Standart dışı fındıklar46,00

TMO kabuklu fındık alımlarında üreticilerimizin sıkıntı yaşamamaları için, ürünlerini aşağıda belirtilen kriterlere uygun şekilde hazırlayarak TMO alım noktalarına, randevu aldığı günde getirmeleri önem arz etmektedir.

TMO Kabuklu Fındık Alım Şartları;

  • 2022 yılı mahsulü kabuklu fındıklar,
  • Rutubet oranı    : %6,5'e kadar,
  • Sağlam iç fındık oranı  : %40 ve üzeri,
  • Buruşuk iç fındık oranı  : %10'un altında,
  • Çürük ve bozuk iç fındık oranı  : %3'ün altında
  • Zuruflu tane oranı : %3'ün altında,,
  • Yabancı madde oranı (taş, toprak vb.)   : %0,5'in altında,
  • Çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı   :%5'in altında,

olan fındıklar satın alınacaktır.

Eski yıl mahsulü ve eski ile yeni yıl mahsullerinin karışımı olan ürünler kesinlikle satın alınmayacaktır.

Bunların yanında üreticilerimizin TMO'ya ürün teslim ederken rutubetten dolayı sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde ve randevu aldıkları tarihte TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir.

Randevu Alınması:

Alımların tamamı randevulu yapılacaktır. Üreticiler randevularını; internet üzerinden http://randevu.tmo.gov.tr  veya TMO işyerlerine müracaat ederek alabilecektir.

Randevu almak için öncelikle 2022 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydının güncel olması gerekmektedir. Randevuda üreticiler için T.C. kimlik numarası, tüzel kişiler için vergi numarası yeterli olacaktır.

ÇKS belgesinde kayıtlı üretim miktarı üzerinden 1 tona kadar ürünler için en fazla 1 randevu, 1 tonun üzerindeki ürünler için ise en fazla 2 randevu alınabilecektir.

Ürün Teslimi:

Alım merkezine ürün satmak için gelen üreticilerin; T.C. numarası bulunan belge (T.C. kimlik kartı, ehliyet pasaport, v.b.) ve anlaşmalı bankalarda TMO hesabına ait banka kartını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Ürün Bedeli Ödemesi:

Ürün bedeli ödemeleri en geç 21 gün içerisinde yapılacaktır. Lisanslı Depolarda alımlarda ürün bedeli peşin ödenecektir.

Alımlar sırasında üretici memnuniyetini sağlamak ve yaşanabilecek aksaklıkları gidermeye yönelik TMO Genel Müdürlüğünde kurulan "Alo Ürün Hattı'ndan 0 312 416 34 10 (8 Hat)'' fındık alımları konusunda bilgi alınabilecektir.

2022/2023 dönemi kabuklu fındık alımlarının ülkemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını ve bereketli kazançlar getirmesini dileriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.