T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DÜZCE’DE ORGANİK TARIM ÜRETİCİLERİ SERTİFİKALARINI ALDI

Yayın Tarihi : 18.10.2022

İlimizde organik tarımı teşvik etmek amacıyla 2022 yılı için Bakanlığımıza sunmuş olduğumuz “Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü" yatırım projeleri kapsamında; İl Müdürlüğümüzce teklif edilen ve Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce desteklenen “Düzce Organik Ürün Üretiyor, İstanbul Temiz Su Tüketiyor Projesi” nde yer alan ve organik tarıma başlayan üreticilerimize sertifika dağıtımı ve bordo bulamacı temin töreni düzenlendi.

Düzenlenen törene Yığılca Kaymakamı Talha ALTUNTAŞ, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Sadık KELEZ, Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Hülya TORUN, Yığılca Ziraat Odası Başkanı Hüseyin YILGIN, Şube ve İlçe Müdürleri, personelleri ve çiftçilerimiz katıldı. Yapılan konuşmaların ardından organik tarım yapan çiftçilerimizin sertifikaları verildi.

İlimiz Yığılca ilçesi İğneler köyünde bu yıl 34 fındık üreticimizle yaklaşık 950 dekar alanda gerçekleştirdiğimiz Organik Tarım projemizde yer alan üreticilerimizin her birinin proje ile sertifikasyon hizmet alımı, toprak analizi ücreti ve bordo bulamacı ihtiyaçları karşılanmış olup gelecek yıllarda da karşılanmaya devam edecektir.

“Düzce Organik Ürün Üretiyor, İstanbul Temiz Su Tüketiyor Projesi” ile İstanbul iline içme ve kullanma suyu sağlayan Melen Havzası'nın su kalitesi ve miktarının havza bazında korunması ve iyileştirilmesi, kirlenmesinin önlenmesi ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması amacıyla üreticilerimizin organik tarıma geçişleri sağlanmıştır.