T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2022 YILI EYLÜL AYI FAALİYETLERİMİZ

Yayın Tarihi : 25.10.2022

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü V. Hüseyin DİKMEN, 2022 yılı Eylül ayı içerisinde yapılan faaliyetleri açıkladı. Yapılan faaliyetler özet olarak;

 

Bitkisel Faaliyetler

Bitki Koruma Ürünleri Bayi Denetimleri Kapsamında İlçe Personellerimiz Toplantı Düzenlendi.

İlçelerdeki bitki koruma ürünleri bayi denetimlerinde görevli personellerle bir araya gelinerek özellikle Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi (BKÜTS) hakkında görüşüldü.

 

Düzce İli Çeltik Üretimi Alt Yapısının Geliştirilmesi Projesi İle Temin Edilen Çeltik Kurutma Makinesi Faaliyete Geçti.

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün desteğiyle Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projeleri Kapsamında 2021 yılında İlimiz çeltik üreticileri için temin edilen Çeltik kurutma Makinesi faaliyete geçirildi ve üreticilerimizin hizmetine sunuldu.

 

Düzce İlinde Çeltik  (Oryza sativa) Yetiştiriciliğinin Artırılması ve Coğrafi İşaretli Konuralp Pirincine Katkı Projesi Kapsamında Çeltik Bahçelerinin Hasat Kontrolü Yapıldı.

İlimizde Merkez İlçe ve Çilimli İlçelerinde üretimi yapılan çeltiğin, Biçerdöver kontrolleri sorumlu teknik personeller tarafından yapılarak hasadın sorunsuz yapılması sağlandı.

 

Mısır Entegre Mücadele çalışmalarına devam edildi.

Üreticimize uygun çeşit seçimi, tekniğine uygun ekim, mısır hastalık ve zararlıları ve hasat konularında eğitimlere ve yerinde kontrollere devam edildi.

 

İlimiz İçin Bakanlığımız Tarafından Desteklenen Kekik ve Sarmalık Lahana Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projeleri İle İlgili Çalışmalar Yürütüldü.

Tıbbi Aromatik Kekik İle Bölgemiz Değerleniyor Projesi ile kurulan 7 dekar kekik ve Sarmalık Lahana İle Çiftçilerimiz Kazanıyor Projesi ile kurulan 15 dekar sarmalık lahana bahçesinin kontrolleri yapıldı.

 

Fındıkta Kahverengi Kokarca Tuzakları, Domates Güvesi ile Dalkıran İçin Feromon Tuzaklar ve Yaprak Bitleri İçin Sarı Yapışkan Tuzaklar Kontrol Edildi.

Feromon tuzakların kontrolleri sık sık yapılarak, domates güvesinin ve fındıkta dalkıran ile kahverengi kokarcanın İldeki varlığı ve popülasyon yoğunluğu tespit edilecek olup zararlı ile mücadele noktasında çiftçilerimize bilgilendirme yapıldı.

 

Örtü Altı Entegre Mücadele Kapsamında Seralar İncelendi.

Seralarda yetiştirilen ürünler incelendi, tespit edilen hastalık ve zararlılara bitki koruma ürünleri tavsiye edildi.

 

Fındıkta Entegre Mücadele Kapsamında Survey Çalışmaları Yapıldı.

Fındıkta Entegre Mücadele kapsamında Fındık zararlıları ile mücadele zamanının tespiti amacıyla fındık bahçelerinde külleme hastalığı, kahverengi ve yeşil kokarca survey çalışmasına devam edildi.

 

Bayilerimiz denetlendi.

İlimiz Merkez ve İlçelerinde bulunan Bitki Koruma Ürünleri, Tarım Alet ve Makineleri, Tohum ve Gübre Bayilerinin denetimine devam edildi.


Çayır Mera ve Yem Bitkileri

Meralarda otlatma planı takip edildi.

İlimizdeki meraların otlatma planına uygun olarak otlatılıp otlatılmadığının belirlenmesi amacıyla meralar incelendi.

 

Yem bitkileri kontrollerine devam edildi.

İlimizde ekilişi yapılan yem bitkilerinin hasat kontrolleri yapıldı.


Hayvancılık Faaliyetleri 

Hayvan hastalıkları ile mücadele;

2022 yılı Eylül ayı içerisinde, 78 köyde 14.985 adet büyükbaş hayvana proje kapsamında ŞAP aşısı 27 köy 3 mahallede 2.146 adet büyükbaş hayvana sığır brusellozu, 18 köyde 1.163 adet büyükbaş hayvana Sığırların Nodüler Ekzantemi, 19 köyde 1.000 adet küçükbaş hayvana koyun keçi vebası aşısı, 10 köyde 800 adet koyun keçi brusellozu,10 köy 9 mahallede 305 köpeğe kuduz aşısı uygulandı.

Hayvan pazarının açık olduğu Perşembe günlerinde hayvan pazarı içerisinde rutin denetimler yapılmış olup herhangi bir bulaşıcı hastalığa rastlanmamış ayrıca hayvan pazarındaki İl dışı hayvan nakil işlemleri de yapıldı.

İlimizde meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 35 adet ısırık vakası için köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alınmış ve müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmedi.

 

Hayvanların tanımlanması çalışmaları;

İlimizdeki 2.326 adet büyükbaş ve 190 adet küçükbaş hayvana kulak küpesi takıldı.

 

Hayvan ve hayvansal ürün işlemleri;

İlimizden diğer illere Veteriner Sağlık Raporu ile 75 adet büyükbaş hayvan, 20 adet küçükbaş hayvan, 173 kanatlı sevk ile 3.465.365 adet kanatlı sevki yapılmıştır. İlimizden diğer illere 13.384 kg karkas et sevki yapıldı.                  

İlimizde mevcut 3 kesimhanede kesimi gerçekleştirilen 157 adet büyükbaş hayvanın kesim öncesi ve kesim sonrası muayeneleri yapılarak 39.821 kg sağlıklı etin tüketime sunulması sağlandı.

 

Hayvancılık Desteklemeleri;

2021 yılı 2. Dönem Buzağı Desteklemesi kapsamında 2.879 yetiştiriciye 4.765 buzağı için toplam 1.879.666 TL destekleme işlemi gerçekleştirildi.

2021 yılı 2. Dönem Malak Desteklemesi kapsamında 71 yetiştiriciye 327 Malak için toplam 81.750 TL destekleme işlemi gerçekleştirildi.

Hayvan Hastalıkları Tazminat Desteği Kapsamında 3 yetiştiriciye 8 büyükbaş hayvan için toplam 206.925 TL destekleme işlemi gerçekleştirildi.

 

Su Ürünleri Faaliyetleri

İlimiz genelinde Eylül ayı içinde; 17 perakende ve iç su denetimi, 15 adet amatör balıkçılık belgesi ve 40 adet gerçek kişilerin ruhsat tezkeresi düzenlendi.


Gıda ve Yem Kontrol Faaliyetleri

765 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirildi.

Eylül ayı içerisinde il genelinde faaliyet gösteren; gıda üretim, satış ve toplu tüketim işyerlerinde 742, yem satışı yapan işyerlerinde 23 olmak üzere toplam 765 adet denetim yapıldı.

 

Eylül ayı içerisinde 3 gıda işletmesine hijyen esaslarına aykırılıktan 24.831 ve 1 gıda işletmesine STT geçmiş ürün satmaktan 4.132 TL idari para cezası uygulandı.

Alo Gıda 174 hattına gelen 19 şikâyet incelenmiş olup olumlu sonuçlandı.

 

55 adet numune alındı. 

Gıda İhracatı için 22, izleme vb. programlar için 20 ve yem izleme programları için 13 adet olmak üzere toplam 55 adet numune alınmıştır.  Alınan ihracat numuneleri ile izleme vb. nedenlerle alınan numunelerden gelen 4 tanesinin sonuçları uygun çıktı.

 

Gıda ve Yem İşletmelerine 33 adet kayıt belgesi verildi.

Gıda İşyerlerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik gereği başvuran gıda iş yerlerinden 33' üne işletme kayıt belgesi verildi.

 

İhracat İşlemleri

İlimizdeki ihracatçı firmaların başvurusu üzerine; Eylül ayı içerisinde ihraç edilen 2.475 ton 538 kg fındık ve ürünleri için 122 adet, 1 ton 100 kg antep fıstığı için 1 adet, 900 ton 391 kg diğer gıda maddeleri için 31 adet, 1.420 ton 554 kg orman ürünleri için 66 adet olmak üzere toplam; 4.797 ton 583 kg, ürün için 220 adet ihracat sertifikası düzenlendi.


Kırsal Kalkınma ve Tarımsal Altyapı Faaliyetleri

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi:

 

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında geçmiş etaplarda tamamlanan 6 aylık rutin kontrollerine devam edildi.

14.2 Etap Kırsal Kalkınma Destekleri Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar kapsamında sözleşme imzalayan yatırımcıların proje takiplerine devam edildi.

14.2 Etap Kırsal Kalkınma Destekler Kırsal Ekonomik Altyapı yatırımları kapsamında 18 kişinin makine ekipman tespiti yapılarak 118.139,52 TL hibe ödemesi gerçekleştirilmiştir. Toplamda 419 kişinin hibe ödemesi gerçekleştirildi.

Yatırımcılar makine alımlarına devam etmektedir.

2020 yılında Uzman Eller Projesi Kapsamında uygulanan projelerin rutin kontrolleri gerçekleştirildi.

2022 yılı uygulanmaya başlanan Uzman Eller Projesi kapsamında Projesini tamamlayan 2 yatırımcıya 200.000 TL hibe ödemesi bakanlığa gönderildi.

 

Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Yatırımları

Arıcılık Yatırımlarının desteklenmesi kapsamında verilen makine ekipman kontrolleri yapıldı.

 

Küçükbaş, Büyükbaş Hayvancılık Makine Ekipman Desteklemeleri

Küçükbaş, Büyükbaş Hayvancılık Makine Ekipman Desteklemeleri kapsamında verilen makine ekipman kontrolleri yapıldı.

 

Arazi satışları ile ilgili işlemler gerçekleştirildi

2022 yılı Eylül ayında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 101 adet satış, 206 adet miras, 13 adet vasıf değişikliği, 2 adet ifraz ve 4 adet yapı izinlendirme işlemi sonuçlandırılmıştır.

Tarımsal kaynaklı nitrat kirliliğin önlenmesi projesi kapsamında yeraltı ve yerüstü su kaynaklarında belirlenen istasyonlardan 27 adet numune alındı.

 

Barbunya Demonstrasyon Bahçesinde Teknik İncelemeler Yapıldı

Kadın Çiftçiler Tarımsal Yenilikler ile Buluşuyor programı kapsamında İlimiz, Köprübaşıömerefendi Köyünde tesis edilen barbunya bahçesinde teknik incelemeler yapıldı.

Kurum Müdürleri İstişare Toplantısı Düzenlendi                                       

Bakanlığımız kuruluşları arasındaki koordinasyonun sağlanarak iş birliğinin artırılması amacıyla, Bakanlığımıza bağlı/İlgili/İlişkili kurumların illerdeki yöneticilerinin katıldığı eylül ayına ait İstişare Toplantısı düzenlendi.

 

Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) Eğitimleri Yapıldı                                 

Dijital Tarım Pazarının kullanımının yaygınlaştırılması için İlçe/Şube Müdürlüklerimiz tarafından DİTAP 2022 yılı Eğitim toplantıları düzenlendi.

 

Zarar Ziyan Tespitleri

Zarar ziyan, şikâyet vs. ile ilgili çiftçilerimizin talep ettikleri durumlar yerinde incelenerek tutanak ve rapor haline getirilerek kendilerine bilgi verildi.

 

Bilgi Belge İsteme

Mahkeme ve diğer kurumlardan Eylül ayı içerisinde talep edilen bilgi ve belgeler düzenlenerek gönderildi.

 

Tarım Ürünleri Fiyat İzleme Sistemi (TÜFİS)

Bakanlığımız tarafından tarım politikasının planlanması ile maliyet ve satış fiyatlarının sağlıklı tespitinin yapılabilmesi için oluşturulan Tarımsal Ürün Fiyat İzleme Sistemi (TÜFİS) kapsamında İl ve ilçe sistem sorumluları tarafından haftada iki gün olarak zincir/yerel market, komisyoncu ve üreticilerden alınan verilerin sisteme girişleri yapıldı.

Bu amaçla market fiyat izleme kapsamında 98 ürün, üretici fiyat izleme kapsamında 5 ürün, komisyoncu fiyat izleme kapsamında 55 ürüne ait verilerin girişi yapıldı.