T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2022 YILI EKİM AYI FAALİYETLERİMİZ

Yayın Tarihi : 29.11.2022

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin DİKMEN, 2022 yılı Ekim ayı içerisinde yapılan faaliyetleri açıkladı. Yapılan faaliyetler özet olarak;

 

Bitkisel Faaliyetler

Organik Tarım Sertifika Töreni Yapıldı.

İlimizde organik tarımı teşvik etmek amacıyla 2022 yılı için Bakanlığımıza sunmuş olduğumuz "Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü" yatırım projeleri kapsamında; İl Müdürlüğümüzce teklif edilen ve Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce desteklenen "Düzce Organik Ürün Üretiyor, İstanbul Temiz Su Tüketiyor Projesi" nde yer alan ve organik tarıma başlayan 34 üreticimize sertifika dağıtımı ve bordo bulamacı temin töreni düzenlendi.

 

İyi Tarım Uygulamaları Konusunda İl ve İlçe Müdürlük Personellerimize Hizmet İçi Eğitim Düzenlendi.

 

Fındık Entegre Mücadele çalışmalarına devam edildi.

İlimiz Merkez İlçe Düverdüzü ve Çilimli Yeşiltepe köylerinde toplam 30 çiftçimize fındık bahçelerinde budama ve gübreleme konularında uygulamalı eğitim verildi.

 

Örtüaltı Entegre Mücadele kapsamında seralar incelendi.

Seralarda yetiştirilen ürünler incelendi, tespit edilen hastalık ve zararlılara bitki koruma ürünleri tavsiye edildi.

 

Mısır Entegre Mücadele çalışmalarına devam edildi.

Üreticimize uygun çeşit seçimi, tekniğine uygun ekim, mısır hastalık ve zararlıları ve hasat konularında eğitimlere ve yerinde kontrollere devam edildi.

 

Çeltik hasadının kontrolleri yapıldı.

İlimizde Merkez İlçe ve Çilimli İlçelerinde üretimi yapılan çeltiğin, Biçerdöver kontrolleri sorumlu teknik personeller tarafından yapılarak hasadın sorunsuz yapılması sağlandı.

 

İlimiz İçin Bakanlığımız Tarafından Desteklenen Kekik ve Sarmalık Lahana Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projeleri İle İlgili Çalışmalar Yürütüldü.

Tıbbi Aromatik Kekik İle Bölgemiz Değerleniyor Projesi ile kurulan 7 dekar kekik ve Sarmalık Lahana İle Çiftçilerimiz Kazanıyor Projesi ile kurulan 15 dekar sarmalık lahana bahçesinin kontrolleri yapıldı.

 

Bayilerimiz denetlendi.

İlimiz Merkez ve İlçelerinde bulunan Bitki Koruma Ürünleri, Tarım Alet ve Makineleri, Tohum ve Gübre Bayilerinin denetimine devam edildi.


Çayır Mera ve Yem Bitkileri

Meralarda otlatma planı takip edildi.

İlimizdeki meraların otlatma planına uygun olarak otlatılıp otlatılmadığının belirlenmesi amacıyla meralar incelendi.

 

Yem bitkileri kontrollerine devam edildi.

İlimizde ekilişi yapılan yem bitkilerinin hasat kontrolleri yapıldı.


Hayvancılık Faaliyetleri 

Hayvan hastalıkları ile mücadele;

2022 yılı Ekim ayı içerisinde, 68 köyde 18.144 adet büyükbaş hayvana proje kapsamında ŞAP aşısı 23 köy 8 mahallede 1.152 adet büyükbaş hayvana sığır brusellozu, 4 köyde 265 adet küçükbaş hayvana koyun keçi vebası aşısı,1 köyde 50 adet koyun keçi brusellozu, 4 mahallede 18 köpeğe kuduz aşısı uygulandı.

Hayvan pazarının açık olduğu Perşembe günlerinde hayvan pazarı içerisinde rutin denetimler yapılarak herhangi bir bulaşıcı hastalığa rastlanmadı ayrıca hayvan pazarındaki İl dışı hayvan nakil işlemleri de yapıldı.

İlimizde meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 33 adet ısırık vakası için köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alındı ve müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmedi.

 

Hayvanların tanımlanması çalışmaları;

İlimizdeki 2.538 adet büyükbaş ve 290 adet küçükbaş hayvana kulak küpesi takıldı.

 

Kedi köpek mikroçip tanımlaması çalışmaları;

İlimizde 651 kedi ve 932 köpek olmak üzere toplam 1583 sahipli hayvan, mikroçip ile tanımlanarak ev hayvanı pasaportu ile kimliklendirildi.

 

Hayvan ve hayvansal ürün işlemleri

İlimizden diğer illere Veteriner Sağlık Raporu ile 625 adet büyükbaş hayvan, 40 adet küçükbaş hayvan,197 kanatlı sevk ile 3.160.560 adet kanatlı sevki yapıldı. İlimizden diğer illere 27.337 kg karkas et sevki yapıldı.                       

İlimizde mevcut 3 kesimhanede kesimi gerçekleştirilen 248 adet büyükbaş hayvanın kesim öncesi ve kesim sonrası muayeneleri yapılarak 68.815 kg sağlıklı etin tüketime sunulması sağlandı.

 

Hayvancılık Desteklemeleri;

Hayvan Hastalıkları Tazminat Desteklemesi kapsamında 6 yetiştiriciye 9 büyükbaş hayvan için toplam 142.353 TL destekleme işlemi gerçekleştirildi.

 

Su Ürünleri Faaliyetleri

İlimiz genelinde Ekim ayı içinde; 27 perakende ve iç su denetimi, 6 adet amatör balıkçılık belgesi ve 23 adet gerçek kişilerin ruhsat tezkeresi düzenlendi.

 

Gıda ve Yem Kontrol Faaliyetleri

680 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirildi.

Ekim ayı içerisinde il genelinde faaliyet gösteren; gıda üretim, satış ve toplu tüketim işyerlerinde 659, yem satışı yapan işyerlerinde 21 olmak üzere toplam 680 adet denetim yapıldı.

Alo Gıda 174 hattına gelen 14 şikâyet incelenmiş olup 11 şikâyet olumlu, 3 şikayet olumsuz sonuçlandı.

 

52 adet numune alındı. 

Gıda İhracatı için 31, izleme vb. programlar için 19 ve yem izleme programları için 2 adet olmak üzere toplam 52 adet numune alınmıştır.  Alınan ihracat numuneleri ile izleme vb. nedenlerle alınan numunelerden gelen 13 tanesinin sonuçları uygun çıktı.

 

Gıda ve Yem İşletmelerine 55 adet kayıt belgesi verildi.

Gıda İşyerlerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik gereği başvuran gıda iş yerlerinden 55' ine işletme kayıt belgesi verildi.

 

İhracat İşlemleri

İlimizdeki ihracatçı firmaların başvurusu üzerine; Ekim ayı içerisinde ihraç edilen 2.929 ton 320 kg fındık ve ürünleri için 153 adet, 960 kg taze mantar için 1 adet, 483 ton 077 kg diğer gıda maddeleri için 28 adet, 1.016 ton 278 kg orman ürünleri için 49 adet, 18 ton 240 kg peynir için 1 adet, canlı hayvan kedi, köpek için 2 adet olmak üzere toplam; 4.447 ton 875 kg, ürün ve 2 adet canlı hayvan kedi,köpek için 234 adet ihracat sertifikası düzenlendi.


Kırsal Kalkınma ve Tarımsal Altyapı Faaliyetleri

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi:

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında geçmiş etaplarda tamamlanan 6 aylık rutin kontrollerine devam edildi.

14.2 Etap Kırsal Kalkınma Destekleri Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar kapsamında sözleşme imzalayan yatırımcıların proje takiplerine devam edildi.

 14.2 Etap Kırsal Kalkınma Destekler Kırsal Ekonomik Altyapı yatırımları kapsamında 24 kişinin makine ekipman tespiti yapılarak 263.821,57 TL hibe ödemesi gerçekleştirilmiştir. Toplamda 443 kişinin hibe ödemesi gerçekleştirildi.

Yatırımcılar makine alımlarına devam etmektedir.

14.2 Etap Ekonomik Yatırımlar Kapsamında Soğuk Hava Deposu yapan firmanın hakediş talebine istinaden temel demiri, temel betonu, kazı dolgu ve reglaj işlemleri yerinde görüldü ve 749.841,46 TL hibe ödemesi bakanlığa gönderildi.

2020 yılında Uzman Eller Projesi Kapsamında uygulanan projelerin rutin kontrolleri gerçekleştirildi.

 

Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Yatırımları

Arıcılık Yatırımlarının desteklenmesi kapsamında verilen makine ekipman kontrolleri yapıldı.

 

Küçükbaş, Büyükbaş Hayvancılık Makine Ekipman Desteklemeleri

Küçükbaş, Büyükbaş Hayvancılık Makine Ekipman Desteklemeleri kapsamında verilen makine ekipman kontrolleri yapıldı.

Kontroller sırasında aldığı ekipmanı elden çıkaran yatırımcının Hibe sözleşmesi fesih işlemi yapılarak 6183 sayılı kanuna göre işlem başlatıldı.

 

Arazi satışları ile ilgili işlemler gerçekleştirildi

2022 yılı Ekim ayında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 50 adet satış, 101 adet miras, 38 adet vasıf değişikliği, 3 adet ifraz ve 3 adet yapı izinlendirme işlemi sonuçlandırıldı.

Tarımsal kaynaklı nitrat kirliliğin önlenmesi projesi kapsamında yeraltı ve yerüstü su kaynaklarında belirlenen istasyonlardan 17 adet numune alındı.

 

Eğitim Çalışmaları;

Bakanlığımız Eğitim ve Yayım Dairesi Başkanlığınca hazırlanan eğitim programları kapsamında Akçakoca İlçemize bağlı Deredibi, Dadalı, Esmahanım ve Kurukavak Köylerinde çiftçilerimize yönelik eğitim toplantıları düzenlendi. Eğitimlere 120 çiftçimiz katılım sağladı.

 

Akçakoca İlçemizde Arıcılık Paneli düzenlendi.

Modern arıcılık alanındaki son çalışmalar ile güncel arıcılık sorunlarına yönelik Düzce Üniversitesi Akademisyenlerince çiftçilerimize yönelik Arıcılık Paneli düzenlendi. Panelde Doç. Dr. Meral KEKEÇOĞLU Modern Arıcılığın Temel Prensipleri, Dr. Öğr. Üyesi Münir UÇAK Varroa ve Nosema ile Mücadele Yöntemleri, Öğr. Gör. Dr. Emine SÖNMEZ Mikrobiyal Arı Hastalıkları, Öğr. Gör. Merve KAMBUR ACAR Bal Tebliği, Öğr. Gör. Tuğçe ÇAPRAZLI Bal Arısı Zehri, Uzm. Biyolog Songül BİR Düzce Bal Arısı Biyoçeşitliliği konularında sunum yaptılar. Panelimize 45 çiftçimiz katıldı.

 

Tarımsal Kuralık Çalışmaları

"Tarımsal Kuraklık" çalışmalarında kullanılmak üzere, İlimiz 2022 yılı Ekim ayına ait bitkisel ürünlerin gelişimleri takip edildi.

 

Kurum Müdürleri İstişare Toplantısı Düzenlendi

Bakanlığımız kuruluşları arasındaki koordinasyonun sağlanarak iş birliğinin artırılması amacıyla, Bakanlığımıza bağlı/İlgili/İlişkili kurumların illerdeki yöneticilerinin katıldığı ekim ayına ait İstişare Toplantısı düzenlenmiştir.

 

Zarar Ziyan Tespitleri

Zarar ziyan, şikâyet vs. ile ilgili çiftçilerimizin talep ettikleri durumlar yerinde incelenerek tutanak ve rapor haline getirilerek kendilerine bilgi verildi.

 

Bilgi Belge İsteme

Mahkeme ve diğer kurumlardan Ekim ayı içerisinde talep edilen bilgi ve belgeler düzenlenerek gönderildi.

 

Tarım Ürünleri Fiyat İzleme Sistemi (TÜFİS)

Bakanlığımız tarafından tarım politikasının planlanması ile maliyet ve satış fiyatlarının sağlıklı tespitinin yapılabilmesi için oluşturulan Tarımsal Ürün Fiyat İzleme Sistemi (TÜFİS) kapsamında İl ve ilçe sistem sorumluları tarafından haftada iki gün olarak zincir/yerel market, komisyoncu ve üreticilerden alınan verilerin sisteme girişleri yapıldı.

Bu amaçla market fiyat izleme kapsamında 98 ürün, üretici fiyat izleme kapsamında 5 ürün, komisyoncu fiyat izleme kapsamında 55 ürüne ait verilerin girişi yapıldı.